doğum günü kutlamak - Selçuk Sözlük
ben bütün arkadaşlarımın doğum günlerini ezbere bilirim ve direkt 12de kutlarım. belki saçma ama bu benim lugatımda onları çok sevdiğimin ve önemsediğimin bir göstergesi. özellikle sürekli görüşemiyorsak ve işten güçten düzgün bir iletişim kuramıyorsak böyle bahaneler çok iyi oluyor konuşmak için. ama benimkini hatırlamadıkları zaman çok üzülüyorum.
İnsanların sağlam çelişkilerinden biri olarak görüyorum. Bu çelişkiyi zaman, ölüm, doğum, korku ve modernlik kavramları aracılığıyla tespit edebildim. İnsanları doğum günü kutlamasıyla modernlik tanıştırmıştır. Aynı modernlik insanları ölümden korkar hale getirmiştir. Her geçen saniye, dakika, saat, gün (yani zaman) insanı ölüme yaklaştırıyor. Dolayısıyla doğum günü de ölüme yaklaştığımız bir gün. Şimdi insanları farklı konularda ikiye ayırabiliriz. Doğum günü kutlayanlar ve kutlamayanlar. Ölümden korkanlar ve korkmayanlar gibi... Ölümden korkmayanlar doğum günü kutlamıyor. Ne hikmetse genelde doğum günü kutlayanlar aslında ölümden korkanlar oluyor. Böylece insanlar korktuğu ölüme yaklaşmayı kutlamış oluyorlar.

Not: Sanırım ölümden korkmayan ama doğum günü kutlayan, korkan ama kutlamayan insanların olabileceğinin farkında olduğumu izaha gerek yoktur.