meram fen lisesi - Selçuk Sözlük
lise yıllarımın geçtiği okul. o dönemde kurtlar vadisi daha yeni başlamıştı, okul yurdundaki yemekhanede perşembe akşamları herkes toplanıp onu izlerdi. biz ise lise-1 olarak baymanas'ın (büyük aymanas mah.) tezek kokan sokaklarında "saygıdeğer" lise-2 ya da lise-3 abilerimiz için akşamın karanlığında sigara almaya giderdik. Evet adının fen lisesi olması aldatmıştı beni, sanıyordum ki bu okuldaki herkes akşam sütünü içip yatan, derslerine düzenli çalışan tipler. elbette öyle olanlara sözüm yok, ama bir hayal kırıklığı yaşamıştım doğrusu.
Benim okuduğum dönemde ciddi devrecilik sorunu olan (özellikle yurtta kalanlar için), ve bunun okul yönetimi tarafından güya yeni gelenlerle üst dönemler arasındaki sevgi ve saygıyı arttıracağı sanılarak görmezden gelindiği okul.

Bahsettiğim devrecilik sorunu basit şakalar filan değil, neredeyse bazen fiziksel şiddete varacak şekilde (ki ben hiç buna şahit olmadım) ciddi baskılardan bahsediyorum. Düzenli olarak sevgili Lise-2 abilerimiz bizi koridora çekip nutuk atarlar, (bağışlayın) ana avrat söverledi. Odalarını temizletmek(ki koğuş derdik biz), kantinden ya da mahalle bakkallarından isteklerini alıp ayaklarına getirmek sıradan bir işti ki ben bunu diğer şeylere tercih ederdim.

Içlerinde elbette çok efendi olup yardımcı olanları da vardı, onlara sözüm yok. Ama pek çoğu o akıntıya kendisini kaptırmıştı. Onlara da şu anda pek bir sözüm yok, çünkü hepimiz 16-17 yaşlarında çocuktuk. Şimdi aradan 20 yıl geçmiş neredeyse, anlayabiliyorum belli ölçüde. Burada asıl sözüm ve kırgınlığım maalesef okul yönetimine. Birşeyler yapması gerekip de durumu iyi takip etmeyen/edemeyen okul yönetimi...
Dışardan Konya'nın geleceği yetenekli çocuklar olarak gözükenlerin aslında nasıl terör estirdigini yıllar sonra öğrenmiş olduğum lise. Öncelikle dönemin okul yönetimi sonrasında Meram ilçe milli eğitim daha sonrasında ise il milli eğitim müdürlüğünün sorumluluğudur. Kimse evladını zorbalık görsün diye göndermez.