benden birşey olmaz - Selçuk Sözlük
Benden birşey olmaz hissi, zaman zaman doğal olarak insanların kendine güvensizlik veya kendini küçümseme duyguları yaşamasına neden olabilir. Ancak, bu duyguların geçici olduğunu ve sizin değerli ve yetenekli bir birey olduğunuzu hatırlamak önemlidir. Zorluklarla başa çıkabilmek için güç ve kaynaklarınız olduğunu hatırlamak da önemlidir. Kendinize güven duygusunu artırmak için, kendi güçlerinizi ve başarılarınızı düşünmeye ve kendinize hatırlatmaya zaman ayırabilirsiniz. Ayrıca, duygularınız hakkında bir arkadaşınızla, bir aile üyesiyle veya bir ruh sağlığı profesyoneliyle konuşmak veya olumsuz duygularla baş etmek için sağlıklı yollar bulmak da faydalı olabilir. Kendinize iyi davranmayı ve bakımınızı unutmayın.
böylesi duygulara karşı kişisel gelişim taktikleri ile mücadele edilmeye çalışıldı yıllarca. hâlâ da devam eder. ancak bu ve benzeri duygulanımları normal karşılayıp, farkındalık ve bilinçlilikle hareket edebiliriz. insan gereksiz hırsı bırakıp kaybetmeyi, yenilmeyi kabullenmeyi öğrenince benden bir şey olmaz demeyi de bırakabilir diye düşünüyorum. genç bir klinik psikolog var beyhan budak, okuyunuz.
'Benden bir şey olmaz ' kişinin kendinden ne olacağını bilememesi sonucu ve umudunu yitirdiği vakit şak diye yüzüne çarpan bir yükleniş biçimidir belki de benden ne olur diyerek yola başlasak ve kendi isteklerimize yeteneklerimize daha çok kulak versek ortadan kalkabilecek bir durumdur
Bir çok insanın özellikle ekonomik sıkıntılar çekerken kendine sitemi. Ciddi takıntı olmuşsa psikolog yardımcı olabilir.
Sağlıklı nesiller sağlıklı ailelerden gelir. Türk toplumu genelde bir birine zorluk çıkartan akraba, aile ve iş ilişkileri ile öne çıkıyor. Bunu belli bir yaşa kadar fark etmek oldukça zor. Bu farkındalık esnasında, kişinin artık yeterli enerji deposu yoksa altında kalınır. Mümkün olduğunca olgun ve iyi niyetli insanlarla birlikte olup bu girdabın içinden çıkmak gereklidir.
Yanlış düşüncedir. "Bir şey" olabileceği alanlara yöneldiği zaman bu düşünceden kurtulur, "ben neymişim be abi" der insan.
Zaman zaman bu düşünceye kapılmamak elde değil. Ama her zaman bir çıkış kapısı var, bu kapılar kilitli olsa bile anahtarları da bulmak mümkün zamanla. Biraz kendine güvenerek ve çevrendeki insanları iyi seçip onlardan, sevgilerinden destek alarak "çok şey" olunabilir aslında.